A parfüm használata
- Neubrandt Ferenc
- Mar 14, 2017
- 3 min read

A személyes hatókör
A megfelelő parfümök kiválasztása és használata valódi művészet. Kifinomultságot, szépérzéket és tapasztalatot igényel - de roppant vonzó, érzéki és erős benyomást kelthetünk környezetünkben, ha elsajátítjuk ennek tudományát.
Nézzük tehát, mire érdemes odafigyelni.
Az un. személyes illatudvarunknak nagyjából egy karnyújtásnyira kell körüllengeni testünket.

Az ennél távolabb levőknek már nem szabadna érezni, ugyanis az ennél erősebb illatfelhő igen zavarónak bizonyulhat és melleselg ízléstelenségre utal. Az illat a mi személyes "üzenetünk" azok számára, akik belépnek ebbe a személyes hatókörbe. Az alkalmazott parfüm mennyiségénél tehát mindenképpen ez legyen a kiindulópont.
Egyedi sajátosságok
A megfelelő erejű parfüm (EDT, EDP, stb.) kiválasztása meghatározó, ugyanis az illatszer másként hat különböző embereken. Ennek oka a bőr különbözősége. Az eltérő táplálkozás, savegyensúly, bőrtípus (szárazabb , vagy zsírosabb), bőrszín, a közérzetünk és a külső környezeti hatások egyaránt befolyásolják az illatok hatását és tartósságát. Ezt mi magunk is észlelhetjük akkor, ha drasztikusan változnak étkezési szokásaink, új éghajlati viszonyok közé kerülünk, vagy ha a szokásosnál több sztressz ér bennünket. Ekkor kedvenc parfümünk megszokott illata és tartóssága változhat.
A megfelelő mennyiségű illat kiválasztásánál ne hagyjuk figyelmen kívül azt a biológiai sajátosságot, hogy orrunk gyakran azért nem képes egy idő elteltével észlelni a viselt illatot, mert mert már megszokta azt - ezt szaglószervi kimerültségnek hívják. ezért mindig puhatolózzunk ismerőseinknél, mielött még többet raknánk magunkra - lehet már elég erős az illatunk.
Ha nagyobb arányú a tejzsír a szervezetünkben, akkor az illat is tovább megmarad, és erősebbnek, harsányabbnak tűnik. A perfüm illata azonban hamarabb elillan, ha bőrünk száraz, ha megeröltető testedzés mellett zsírszegény diétát tartunk, vagy ha hideg éghajlati körülmények közé kerülünk. Másfelöl, ha bőrünk sötétebb színű, zsírosabb, vagy meleg az idő - különösen nappal és munka közben viselve. A harsányabb, érzékibb parfümöket tartsuk meg az esti órákra, amikor már lehült az idő, vagy egy romantikus találkára megyünk.
Az évszakok uygancsak számítanak. sokan váltanak áthatóbb, nehezebb fűszeres, vagy érzékibb keleties parfümökre, amikor beköszönt a hideg. A nyári melegben pedig kellemesebbek a könnyebb, friss hatású virágos, citrusos, vagy zöld illatok Eau de Toilette, vagy Eau de Cologne töménységben.
Szárazabb bőr esetén természetesen megfontolandó a töményebb parfümök alkalmazása. Egyesek még a hajukat is finoman bepermetezik. A férfiak borotválkozás után aftershave termélet is használhatnak, ami gyengébb még az Eau de Cologne-nál is, mindössze 1 -3 parfüm olajat tartalmaz, agy nem csípi a borotválkozás után az érzékeny arcbőrt (persze az aftershave illata lehetőleg egyezzen a használt illatszerével). A mosakodásnál figyeljünk arra, hogy a dezodoráló hatású szappanok az illatszererket is elfojtják -bár lemossuk habjukat, hatóanyagai még órákig sakkban tartanak mindenféle szagot és illatot.
EDT, EDP és a többiek
Az illatszer gyakorlatilag olyan illóolaj keverék, amit tömény, nagy tisztaságú alkoholban oldanak fel. ebből már következik, hogy az illatszerek töménysége, ereje - azaz olaj-alkohol aránya - nagyban különbözhet.

A Parfum a legerősebb illatszer, hiszen ennek a legmagasabb az olajtartalma, ami számokra fordítva azt jelenti, hogy 15-25 %-ban tartalmaz parfümolajat. A többi illatszer eau-nak, azaz illatos víznek minősül. Tehát a parfümöt követi az Eau de Parfum, majd következik az Eau de Toilette (toalettvíz), végül a leghígabb az Eau de Cologne (kölnivíz). Az arányok a fenti táblázatból ismerhetők meg.

A helyzetet azonban tovább bonyolítja, hogy egyes parfümgyártók újabb elnevezéseket is bevezettek. Ilyen a Parfum de Toilette, mellyel általában ugyanazt a koncentrációt jelölik, mint az EDP esetében, de az sem kizárt, hogy EDP és Parum közötti töménységet kapunk. Az újabban forgalomba került Eau Fraiche általában kevesebb, mint 3 %-ban tartalmaz a parüm-olajból. Persze előfordulhat az is, hogy a keverékarány ok nem egyeznek a kapott elnevezéssel.
Általában igaz, hogy minél több parfüm-olajat tartalmaz a kompozíció, annál hosszabbban tart az illat, és annál magasabb is az egységnyi ára. Ami még igen lényeges, hogy a különböző erősségű kiszerelések (EDT.EDP, stb.), hasonló illatélménnyel szolgálnak, de nem pontosan ugyanolyannal! az öszzetételük és a hatásuk is gyakran különbözhet, az Eau de Toilette például hamar kibontakozhat, majd leszáradhat, míg a Parfum lassabban tárulkozik fel és hosszabban tart. A töményebb verzió gyakran alkalmibb, nyíltabban szexis, tehát tartamában, jelentésében is mélyebb - így éljünk vele.
Comentários